Depresyon Nedir?

Depresyon, çökkün bir duygudurum ya da derin üzüntü hali ile birlikte durgunluk, düşünce, konuşma ve davranışlarda yavaşlama, bunların yanında isteksizlik, değersizlik, yetersizlik, suçluluk, güçsüzlük, karamsarlık belirtileri ile giden ruhsal bir hastalıktır. Uyku ve iştahta artma ya da azalma, enerji azlığı, çabuk yorulma, unutkanlık, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü, hayattan zevk alamama, cinsel isteksizlik ve bedensel yakınmalar depresyona eşlik edebilir. Kişinin kendisine olan saygısı ve özgüveni azalır. Kimi hastalar özellikle sabah saatlerinde daha sık görülen sıkıntı, bunaltı (anksiyete) tanımlar.

Depresyonda daha seyrek görülen belirtiler öfke kontrol güçlüğü, çevresindekilerden nefret etme ya da duygularını yitirmiş gibi görünmedir.

Ağır depresyonda intihar ya da ölüm düşüncesi eşlik edebilir.

Depresyon tanısı koymak için bu belirtilerin iki haftadan uzun sürmesi gerekir. Depresyon, kişinin sosyal ve mesleki işlevselliğini etkileyen bir hastalıktır.

Her Mutsuzluk Depresyon Belirtisi Midir?

Günlük olumsuz olaylar insanların ruh halini olumsuz etkileyebilir, ancak depresyonda olduğu gibi kişi kendisini yetersiz ve çözümsüz hissetmez. Kişi olumlu gelişmelerle kendisini yeniden iyi hisseder, depresyonda ise iyilik hali bu kadar çabuk gerçekleşmez. Bu nedenle gündelik moral bozuklukları ile depresyonu karıştırmamak gerekir. Depresyonda kullanılan ilaçlar gündelik moral bozukluklarında işe yaramamaktadır.

Depresyon Sıklığı Nedir?

Depresyon yaygınlığı toplumda %8-10 arasındadır. Her on erkekten biri ve her beş kadından biri yaşamlarında en az bir kez depresyon geçirmektedir. Depresyon, psikiyatrik hastalıklar içerisinde en yaygın olandır.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyon mutlaka bir psikiyatri uzmanı tarafından tedavi edilmelidir. Riskler ve eşlik eden diğer ruhsal ve fiziksel sorunlar belirlenmelidir. İyi tedavi edilmemiş ya da uzamış depresyon, bedensel hastalıklara zemin hazırlayabilir, diyabet, kalp hastalığı gibi bedensel hastalıkların seyrini kötüleştirebilir. Depresyon tedavisi depresyonun şiddetine göre hekim tarafından belirlenir.

İlaç tedavisi (antidepresanlar) ve/veya psikoterapiler tedavi seçenekleridir. Antidepresanların ‘mutluluk hapı’, ‘uyuşturarak dertleri unutturan ilaç’ oldukları ya da bağımlılık yaptıkları gibi yanlış inanışlar gerçeği yansıtmamaktadır. Tanı depresyon ise antidepresan tedavi ile başarı oranı oldukça yüksektir.

İntihar riski olan ağır depresyonda yatarak tedavi ya da EKT ( elektrokonvulzif terapi ) gerekebilir. Bunun dışındaki tedavi önerileri bilimsel temele dayanmamaktadır.