Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete, bunaltı/ kaygı anlamına gelir. Kaygı, normalde yaşamın bir parçasıdır. Günlük sorunlarla başa çıkabilmek, olaylara hazırlıklı olabilmek ve tehlike anında hızlı karar verebilmek için bir miktar kaygıya ihtiyaç duyarız. Bu, başedilebilir bir kaygıdır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu’nda ise sürekli, yoğun ve durumla uygun olmayan bir endişe hali söz konusudur. Kişi, nedeni belli olmayan bir endişe hali yaşar, bu endişe çok hafif tedirginlikten yoğun panik derecesine varan farklı şiddetlerde olabilir. Bu kişiler her durumda en kötü olasılığı düşünürler. Çevrelerinde aşırı evhamlı olarak tanınırlar. Uyku bozuklukları, başağrısı, yorgunluk, yutma güçlüğü, titreme gibi bedensel belirtiler eşlik edebilir. Bu denetlenemez kaygı hali hemen her gün vardır ve aylar, yıllar sürebilir.  Hastalığın oluşmasında genetik faktörler, beyin kimyasındaki değişiklikler, kişilik özellikleri ve stresli yaşam olayları rol oynar. Toplumda her 100 kişiden 5-6’sında görülür.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi Nasıldır?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu tedavi edilebilir bir hastalıktır. Psikoterapi ve ilaç tedavileri etkili yöntemlerdir. Size uygun tedaviyi doktorunuzla birlikte belirlemek yerinde olacaktır.